נשמח לעמוד לשירותכם:

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT


מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT?

טיפול בגישה קוגנטיבית התנהגותית או בשמו המקוצר CBT:
Cognitive Behavioral Therapy. מתואר בספרות המחקרית כגישה טיפולית יעילה וקצרת מועד יחסית הנותנת מענה מהיר ואפקטיבי לבעיות פסיכולוגיות שונות. 
 
הגישה בטיפול זה הינה כי המקור של  קשיים פסיכולוגיים רבות הוא בלמידה מתוך חווית שליליות בעבר עם קיבוע של תהליכי חשיבה שגויים ושל הנחות שגויות שהתקבעו לאורך החיים. לצורך ההבדל אציין כי גישות טיפוליות דינאמיות טוענות כי מקורן של הפרעות פסיכולוגיות הינו בתהליכים נפשיים בלתי מודעים ששורשם בד"כ בילדות המוקדמת.
​לעומתם בגישה הקוגנטיבית-התנהגותית שמה דגש על הדרכים לפתרון ההפרעה ולא את מקורותיה. כפועל יוצא- בטיפול נערכת עבודה על שינוי בתפיסה העצמית ובחשיבה וכן בהתנהגות בפועל, בחיי היום יום.
 
נכון להיום יושמו עקרונות ה CBT לשיטות טיפוליות במגוון רחב מאוד של בעיות פסיכולוגיות והתנהגותיות כמו הפרעות התנהגות, שליטה עצמית, אלימות, ADHD, ביטחון עצמי נמוך, קשיים חברתיים, וכן סביב חרדה.

הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי CBT אינו מתאים לילדים צעירים אלא לגילאי 10 ומעלה.
 
*על פי חוק הפסיכולוגים- מתן טיפול פסיכולוגי ייעשה רק על ידי פסיכולוג מומחה שעבר הכשרה נדרשת בתחום בו מטפל ובאוכלוסיה בה מטפל. ניתן לבדוק את רישומו ומעמדו של הפסיכולוג המאבחן באמצעות כניסה ל"פנקס הפסיכולוגים" באתר האינטרנט של משרד הבריאות.